Ekonomi

Tesla, Mart ayında 88.869 Çin yapımı araç teslim etti

Elektrikli araç devi Tesla (NASDAQ: TSLAÇin Binek Araç Derneği (CPCA) tarafından Salı günü yayınlanan verilere göre Mart ayında 88.869 Çin yapımı elektrikli araç sattı.

Bu sayı bir yıl öncesine göre %35 ve ABD elektrikli otomobil üreticisinin 74.402 Çin yapımı Model 3 ve Model Y elektrikli otomobil teslim ettiği Şubat ayına göre %19.4 arttı.

Tesla, Ocak-Mart döneminde küresel olarak üç aylık araç teslimatlarında rekor kırdı, ancak artan rekabet nedeniyle fiyat indirimlerine ve kasvetli ekonomik görünümün segment üzerinde baskı oluşturmasına rağmen çeyrekten çeyreğe satış büyümesi küçük kaldı.

Tesla’nın Çin’deki perakende satışları, ilk üç ayın en iyi çeyreğini yaşamaya hazırlanıyor ve 26 Mart itibarıyla 122.801 adede ulaşarak Çin’in hem saf elektrikli hem de hibrit arabaları içeren yeni elektrikli araba satışlarının %13’ünü oluşturuyor.

Ayrıca, Tesla’nın Mart 2023 sonuçlarının, geçen yıl Kasım ayında satılan 100.291 adedin hemen ardından şirket için şimdiye kadarki en yüksek ikinci Çin yapımı araç satışını temsil ettiğini belirtmekte fayda var.

TSLA hisseleri Salı günü piyasa öncesinde %0.97 yükseldi.

Yazar: Michael Elkins

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu