Haber

Rusya’nın hazırladığı insani yardım TIR’ı Karabağ’a ulaştı

Rusya’nın Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde yaşayan Ermeniler için hazırladığı insani yardım TIR’ı Hankendi’ye ulaştı.

Rusya hükümetinin girişimiyle Azerbaycan Kızılayı ile Rus Kızılhaçı arasında imzalanan ortak işbirliği anlaşması kapsamında, Rusya’nın Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde yaşayan Ermenilerin gıda ihtiyacını karşılamak üzere hazırladığı insani yardım TIR’ı Azerbaycan’a girdi. 9 Eylül’de Ağdam-Askeran yolu üzerinden. Azerbaycan tarafının herhangi bir itirazı olmamasına rağmen 3 gün boyunca Barde kentinde bekletilen insani yardım tırı, bu sabah Ağdam bölgesinden geçerek Hankendi’ye ulaştı.

Azerbaycan’ın gönderdiği tırlar beklemeye devam ediyor

Azerbaycan Kızılayı’nın Karabağ’da yaşayan Ermeniler için gönderdiği 40 ton un yüklü iki yardım kamyonu, 29 Ağustos’tan bu yana Ağdam-Hankendi yolu üzerinde Rus kuvvetlerinin kontrol noktasında tutuluyor. Karabağ’daki Ermenilerin sözde yönetimi.

“Gerekli koşulları oluşturmaya hazırız”

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ayhan Hacızade, yaptığı açıklamada, “Azerbaycan tarafının, Laçin paralelinde Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) aracılığıyla ürünlerin taşınması için gerekli koşulları oluşturmaya hazır olduğunu bir kez daha ilan ediyoruz. Sınır ve gümrük prosedürlerine uygun olarak Ağdam-Hankendi üzerinden sınır geçiş noktası.” . – BAKÜ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu