Haber

Murat Ağırel: Kızılay’a Gönderilen 3.5 Milyon Euro’luk Battaniye Para Nerede?

Gazeteci Murat Ağırel, depremin ardından acil olarak Kızılay’a gönderilen 3,5 milyon euro’luk battaniye parasının nerede olduğunun bilinmediğini yazdı. Ağırel, depremzedeler için Çin’den gönderilen 20 bin çadırın dağıtılıp dağıtılmadığının netlik kazanmadığını bildirdi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin üçüncü gününde Kızılay’ın 46 milyon TL değerindeki çadırları AHBAP’a sattığını ortaya çıkaran Cumhuriyet yazarı Murat Ağırel, bugün Çin’den 3.5 milyon Euro değerindeki battaniye yardımıyla gelen çadırların akıbetini sordu. madde.

“3,5 milyon avroluk genel yardım beklemede”

Ağırel, yazısında şunları söyledi:

‘Örneğin Çin 20 bin çadır gönderdi. Fransa, İspanya çadır gönderdi. Çin’den gelen çadırlara ne oldu? Kaderimi bulamadım. THY ile ulaşımla ilgili belgelere ulaştım ancak daha sonra bu çadırların nereye gönderildiğine dair herhangi bir belge veya bilgi bulamadım. Çadır haberimden sonra Türk Kızılayı yetkilileri ne telefonuma cevap verdi ne de yazılı sorularıma cevap verdi. Kızılay yaptığı resmi açıklamada 75 bin 136 çadırın sevk edildiğine dair açıklama yaptı. Bunlar çadırların ambarındaki çadırlar mı yoksa Kızılhaç birliklerinden gelen çadırlar mı cevabını bilmiyor gibiyiz. Çünkü sadece Çin’den 20 bin çadır geldi. Muhtemelen onu da satmadıklarını düşünüyorum.

Mesela federasyona bir yardım geliyor. Bu, 3,5 milyon Euro değerinde bir genel yardımdır. Soğuk iklim koşulları için önem sıralamasında en değerli gerekliliklerden biri. Federasyona gelen bu yardımlarla ne yapılıyor? Beklemede efendim. Yazarken hala beklemedeydi. Çünkü bu parayla battaniye alıp dağıtalım mı? Ya da KIZILAY’ın deposundaki battaniye eksikliğini tamamlayıp tamamlamamaya karar vermeye çalışıyorlardı.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu