Haber

Kuzey Kore’ye karşı caydırıcılığı artırma taahhüdü

ABD’yi ziyaret eden Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, Beyaz Saray’da boy gösterdiği ABD Lideri Joe Biden ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Yoon, ABD ve Güney Kore’nin Kuzey Kore’ye yönelik caydırıcılık politikasını benzeri görülmemiş bir biçimde genişletme ve güçlendirme konusunda anlaştığını belirtti.

Kuzey Kore ile barışın güç yoluyla geleceğini savunan Yoon, olası bir nükleer saldırının ABD’nin nükleer silahları da dahil olmak üzere karşılık bulacağını söyledi.

Yoon, kendisinin ve Biden’ın Biden ile “barışın karşı tarafın iyi niyetine dayalı sahte bir barışla değil, ezici gücün üstünlüğüyle sağlanabileceği” konusunda hemfikir olduğunu söyledi.

Yoon’un sözlerini doğrulayan Biden, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un ABD veya müttefiklerine nükleer bir saldırı başlatması halinde Pyongyong rejiminin sonunun geleceği konusunda da uyarıda bulundu.

İki lider arasındaki görüşmede Biden, Kuzey Kore ile herhangi bir çatışma durumunda Güney Kore’ye ABD’nin nükleer planlaması hakkında daha fazla bilgi verme sözü verdi. Toplantıda, Güney Kore’nin kendi nükleer silah programını sürdürmeme taahhüdü de yeniden teyit edildi.

Ortak basın toplantısında Biden, Kuzey Kore’ye nükleer ve füze programları hakkında diplomatik müzakerelere girme teklifini yineledi. Daha önce teklife Kuzey Kore liderinden herhangi bir yanıt gelmemişti.

Reuters, AFP/GY, AK

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu