Ekonomi

Balık sezonu kapandı, mezgit ve istavrit için tezgahlar açıldı.

Karadeniz’de başlayan av sezonunun sonu yaklaşıyordu. Hamsi ince olduğu için yasaklandıktan sonra tezgâhlar istavrit, mezgit ve kafes balıklarına bırakıldı.

Sezon başında bol miktarda palamut avının ardından hamsi hem balıkçıların hem de vatandaşların yüzünü bir süre güldürdü. Dönemin ortalarında cılızlığıyla dikkat çeken hamsi avcılığının yasaklanmasının ardından, trol teknelerinden ve dil balığı avcılığından yakalanan mezgit ve istavrit tezgâhlarda satılıyor.

Sinoplu balıkçı İbrahim Gündoğdu, av sezonunun iyi başladığını belirterek, “Sezonun başı çok keyifliydi, palamut bol ve bereketliydi. Bizimkiler de ucuz palamut yiyordu. biraz orta irilikte çok büyük olmasa da keyifli vakit geçirmiş ama son zamanlarda baya iyiymiş incelmeye başlamış marmara bölgesinde yasaklanmış hem balık kıtlığı hem bolluğu tekneler yoğun avlanmaya neden oldu.Her tuttukları avda en az 100-150 ton balık çekiyorlar.Bu olduğunda denizdeki kum dayanmıyor ve balıklar doğal olarak azalıyor.’ diye konuştu.

Gündoğdu, çinekop avcılığının devam ettiğini belirterek, “Trol ve olta balıkçılığından geliyorlar. Şu anda halkımızın yiyeceği balıkları tezgahlarımızda buluyoruz. Ayrıca levrek, alabalık ve çipurayı da kafeslerimizden temin ediyoruz. bölgemizde.”

Hamsi bulunmadığını belirten balıkçı Erdoğan Doğan, tezgahların neşeli olduğunu belirterek, “Hamsinin dışında istavrit, mezgit, lüfer, zargana, barbunya, levrek, alabalık, çipura, izmarit var. Mezgit 50 TL , istavrit 50-60 TL, böğürtlen 150 TL, somon 70 TL, levrek 150-175 TL Balık var ama vatandaş için biraz değerli.Vatandaşlarımız hala alıyor.1 ay sonra yasaklar kalkacak gel. Ondan sonra olta balıkçılığı başlar. Denizin merhameti bitmez” dedi.

Balık almaya gelen Engin Altun, “Geçen yıllara göre bu yıl daha iyiydi, dönem daha erken kapanıyordu. Artık çeşit kalmadı. Hamsi yok ama artık kesin bir dönemi var. Eskiden nisan ayına kadar gidiyordu ama şimdi azaldı.” – SİNOP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu