Haber

Azerbaycan arama kurtarma ekibi ülkelerine gönderildi

KAHRAMANMARAŞ merkezli depremlerin ardından Azerbaycan’dan Türkiye’ye gelen arama kurtarma ekibinden 231 kişilik kervan Adana’dan uğurlandı. Havalimanında hediyelik eşya alan Azerbaycan askerlerinden işletme sahibine herhangi bir para gelmedi.

Kahramanmaraş’ın Elbistan ve Pazarcık ilçelerinde 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki yıkıcı depremlerin ardından Azerbaycan’dan 750 kişilik arama kurtarma ekibi Kahramanmaraş ve Hatay’a geldi. Depremin ilk gününden itibaren çalışmalarını sürdüren ekipler, 53 kişiyi sağ olarak kurtardı. Arama kurtarma ekibinden 231 kişi görevlerini tamamladıktan sonra Adana’ya geldi. Ekibi, İmamoğlu Kaymakamı Mehmet Aksu ve Büyükelçi Ayşe Saraç karşıladı.

Ekipte bulunan Yarbay Taleh Babayev, “Kardeş ülkemiz Türkiye’de yaşanan depremin ardından yardıma geldik. Arama kurtarma çalışmalarından sağ çıktık. Ayrıca Kahramanmaraş’ta yerinden edilmiş kişiler için bir çadır kent kurup yardımda bulunduk.” Onlara yemek verdik. Ayrıca Azerbaycan’dan gelen sağlık ekipleri sahra hastanelerinde depremzedelerin tıbbi ihtiyaçlarını karşıladı. İnşallah bir daha böyle bir şey yaşamayız. Hepinize geçmiş olsun” dedi. Koordinasyonu sağlayan Kaymakam Mehmet Aksu, Azerbaycan ekibine şükran ve minnetlerini dile getirerek, “Kahramanmaraş’ta yaşanan depremin ilk gününden itibaren en büyük desteği Azeri kardeşimiz gösterdi. Buraya gelen ilk ekibi hemen gönderdik. Kahramanmaraş ve onlar gelmeye devam ettiler.Her dönemde olduğu gibi bugün de büyük ölçüde takviyelerini gösterdiler.Arıyı uğurlamaya devam edeceğiz.”

Azerbaycan askerleri, havalimanındaki yemek dükkanından yakınları için bileklik, saat, anahtarlık gibi hediyelik eşyalar aldı. İş yeri sahibi parayı kabul etmemiş ve malı teklif etmiş. Askerlerin uçağa binerken sırtlarına Türk ve Azerbaycan bayrakları bağladıkları görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu