Haber

Alparslan Kuytul için tahliye kararı

15 Temmuz darbe girişiminin ardından uygulanan olağanüstü hal döneminde çıkarılan KHK ile 2018 yılında kapatılan Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’nın kurucusu Alparslan Kuytul, yargılandığı davada tahliye oldu. iş adamı Koray Sarısaçlı’yı kaçırıp gözaltına alarak bir doktoru tehdit etti.

Aralarında Alparslan Kuytul’un da bulunduğu 13 sanığın Koray Sarısaçlı’yı kaçırma ve doktoru tehdit etme suçlarından yargılandığı Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmada savunmasını yapan Kuytul, hakkındaki suçlamaları reddederek, davanın siyasi olduğunu söyledi.

Kuytul, “Siyasi konularda açıklama yapan kişi ben olduğum için hedefleri benim. Herkesi bıraksanız da umurlarında değil, beni bırakmasanız da umursamıyorlar. Çünkü ben konuşmacıyım, hükümeti eleştiren benim.İşte mesele bu.Biz bir cemaatiz.Bizim suç örgütüyle ne işimiz var?Suç örgütü silah satar,eroin satar, parayla adam öldürür. . Biz bir suç örgütü olsaydık, hakkımızda yüzlerce olay olurdu” dedi.

Dosyanın aleyhine somut bir delil bulunmadığını öne süren Kuytul, “Dosyanın benimle ilgisi olsaydı 8 ay beklenmezdi. Önlerinde eğilmemi istedikleri için beni tutukladılar ve Benimle hiçbir ilgisi olmadığı halde onlara itaat edin. Beni bu şekilde köşeye sıkıştırmak istiyorlar.”

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Kuytul ile 13 aydır tutuklu bulunan zanlılardan RT’nin tahliyesine, diğer 2 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Kuytul daha önce “terörizm” suçlamasıyla yargılanmıştı. Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı hakkında yürütülen soruşturma kapsamında “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek” ve “silahlı terör örgütünün propagandasını yapmak” suçlarından yargılanan Alparslan Kuytul ve 2 vakıf hakkında soruşturma başlatıldı. “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan yargılanan yöneticiler, 3 Kasım 2020’de beraat etti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu